Catholic Priests and administrators who have served St. Joseph parish - Canton and Notre Dame - La Grange

 



1865-71 
                  Fr. Theodore Kussmann  +Feb 24, 1924
                  Fr. Thomas Manning
                  Fr. John Quinlan   +Jan 23, 1871
1871-73      Fr. P. J. Gleason  +Jan 13, 1890 
1873-83      Fr. H. H. O’Reilly   +July 1, 1908 
1883-84      Fr. J. O’Shea 
1884-94      Fr. John Cosgrove   +Dec 12, 1895 
1894-97      Fr. P. F. Cooney   +Jan 18, 1920 
1897-99      Fr. Maximilan Rupprechter  +Sept 30, 1933
1899           Fr. Theophilus Richardt, OFM 
1900-04      Fr. Adolph Holtschneider   +July 4, 1944 
1904-10      Fr. John H. Girse   +Mar 1, 1957 
1910-14      Fr. Denis P. Mulcahy   +Nov 7, 1967 
1915-17      Fr. Michael  J. Collins   +Feb 23, 1939 
1917-23      Fr. F. X. Santerre   +Feb 11, 1936 
1924-26      Fr. Jerome Walsh   +June 8, 1928 
1927-28      Fr. B. H. Luebbering   +Feb 14, 1972 
1928           Fr. C. A. Curry   +Feb 28, 1941 
1929-40      Fr. P. J. Gannon    +July 17, 1964 
1941-47      Fr. Joseph W. Helmes   +Mar 30, 1955 
1947           Fr. John F. Kenny    +July 24, 1981 
1947           Fr. P. J. Barrett   
1948-56      Fr. Michael J. O’Rourke    +Feb 14, 1970 
1956-64      Fr. Edwin Sturm    +Oct 26, 1983 
1964-66      Fr. John W. Buchanan    +Dec 27, 1984 
1966-70      Fr. Thomas Gray    +Mar 6, 1987 
1970-76      Fr. Stephen S. Sandknop   +June 29, 1976 
1977           Fr. Melvin J. Lahr 
1977-84      Fr. Gerald Kaimann 
1984-90      Fr. Patrick Hoffmann   +Oct 27, 1990 
1990-93      Fr. David Maher                                 
1993-98      Fr. David Cox                                       
1998-2002    Fr. Thomas Alber                               
2002-03       Fr. David Cox                                 
2003-04       Fr. Donald Siciliano                               
2004- 11      Fr. Richard W. Frank
2012- 15      Fr. Basil Euro

2015- 16      Fr. Angelus Minj

2016- 18      Fr. Christopher Aubuchon

2018 -18      Fr. Angelus Minj

2018-            Fr. Robert Fields
PASTORAL ADMINISTRATORS
1990-95           Sr. Mary Ellen Knoll
1995-97           Sr. Mildred Loddeke
1997-2000       Br. John Francis Tyrell
2000-04           Deacon Robert DePyper

2018-                Sr. Jane Weisgram